W poprzednim wpisie prezentowaliśmy pierwsze doniesienia z Cieszyna o atrakcjach planowanych w ramach 25. Przeglądu Kina na Granicy. Organizatorzy nie zwalniają tempa i w ostatnich tygodniach znów mieliśmy okazję usłyszeć więcej o tym, co szykują dla widzów na filmową majówkę. Trzeba im przyznać, że czas ten zapowiada się iście wybornie!
Anna Dymna pojawi się na 25. Kinie na Granicy jako gość specjalny. Aktorka, uwielbiana przez pokolenia Polaków, odwiedzi przegląd i uświetni swoją obecnością retrospektywę poświęconą jej twórczości. Zaprezentowane zostaną filmy z jej udziałem od najstarszego „Pięciu i pół bladego Józka” (1971), aż po zeszłorocznego „Johnnego”. Choć program projekcji jeszcze nie został opublikowany, pozostaje tylko liczyć, że nie zabraknie w nim takich klasyków jak „Trędowata”, „Dolina Issy”, czy „Znachor”.
Pierwszy koncert (29.04.) w Klubie Festiwalowym na Wzgórzu Zamkowym zagra L.U.C. wraz z założonym przez siebie orkiestrowym projektem Rebel Babel Ensamble. Pierwsza ich płyta „Dialog 1” ukazała się w 2016 roku. W Cieszynie artyści wykonają materiał pochodzący z ich drugiego LP „Dialog 2”. Projekt ten imponuje rozmachem, a na przestrzeni lat wzięli w nim udział artyści tacy jak Grubson, Mela Koteluk, Bisz, Afrojax, Patrycja Markowska, czy wspaniała Renata Przemyk.
Następnego dnia (30.04) na scenie pojawi się czeski undergroundowy zespół elektro Midi Lidi. Co ciekawe, są oni laureatami Czeskiego Lwa za ścieżkę dźwiękową do filmu „Protektor” w reżyseri Marka Najbrta. Poza twórczością własną słyną z remixów oraz coverów, na czele których znajduje się „El Fusilado”. Wspomniany utwór możecie odsłuchać pod tym linkiem.
Tego samego dnia odbędzie się inny koncert. Choć mniej rozrywkowy, to nie mniej imponujący. W Jazz Klubie zagrają Karbido i Jurij Andruchowycz. Jest to wrocławska grupa muzyczna znana ze swego eksperymentalnego podejścia. Jak podają organizatorzy, podczas cieszyńskiego występu uczestnicy usłyszą teksty Bruno Schulza nie tylko po polsku, ale też w języku ukraińskim oraz inne utwory z repertuaru formacji.
W Święto Pracy (01.05) zagrają BDHS, czyli Blikajúci dychový hudobný systém. Artyści ze Słowacji określają swoją twórczość jako dance music-rave, łącząc w tym tradycyjne instrumenty dęte z taneczymi brzmieniami. Czy określenie ich mianem dętej dyskoteki może być obraźliwe? Może i może, ale zespół ma do siebie bardzo duży dystans, zresztą posłuchajcie sami JAK dobrze i luźno bawią się oni dźwiękiem.
Bracia Jarek i Romek Zagrodni znani jako duet Bluszcz zagrają na zamknięcie Klubu Festiwalowego (02.05). Po L.U.C. & Rebel Babel Ensamble i formacji Karbido to już trzecia ekipa z Wrocławia. W 2017 roku zadebiutowali albumem „Junior”. Po poprzednim „Kreszu” aktualnie są w trasie z najnowszym wydawnictwem „Nowy Pop”. Sięgając do nostalgii za latami 80-tymi tworzą w stylu, jak sami to określają, PRL Synthwave, co chyba najlepiej oddaje klimat ich kawałków. Piosenkę „Darko” (inspirowaną Donniem Darko) możecie posłuchać na youtube (LINK), a my zachęcamy również do zapoznania się z resztą dyskografii duetu na tym i innych serwisach streamingowych.
Niedawno na facebookowym profilu zostały opublikowane kolejne polskie tytuły, które pojawią się podczas cieszyńskiego przeglądu. Będą nimi: „Jezioro słone” Katarzyny Rosłaniec, „Chleb i sól” Damiana Kocura, „Braty” Marcina Filipowicza oraz „IO” Jerzego Skolimowskiego.
25. Kino na Granicy startuje za 25 dni!