FILM Magazyn Relacja 

73. Berlinale: Moje wrażenia z Encounters

Zbliżamy się do końca serii Moje wrażenia. Są to wpisy poświęcone mojemu odbiorowi filmów, jakie obejrzałem w ramach 73. Berlinale. Lista tytułów, jeśli mnie śledzicie, to wiecie, że jest dość długa. Starałem się sięgać po zróżnicowane pozycje, aby doświadczyć festiwalu w najszerszym spektrum, jakim tylko mogłem. W przedostatnim wpisie poświęconym Moim wrażeniom z sekcji Encounters chciałbym trochę pobawić się i wprowadzić nową formułę. Każdy z filmów, które Wam zaprezentuję porównam do czegoś, a tym samym w nieoczywisty sposób postaram się nakreślić Wam emocje i przeżycia, jakich dany tytuł dostarcza. Przygotujcie…

Read More
FILM Magazyn Relacja 

73. Berlinale: Moje wrażenia z Panoramy

Sekcja Panorama w tym roku była dla mnie nie lada odkryciem. Kiedy jedzie się na Berlinale, to w pierwszej kolejności myśli się o filmach w Konkursie Głównym, potem sekcji Encounters, a potem tzw. całej reszcie. Niestety, jeśli człowiek nie opamięta się w porę, wówczas może wiele przegapić. Ja miałem to szczęście, że zareagowałem w odpowiednim momecie. Wynikiem samokontroli jest ten artykuł, w którym chciałbym podzielić się z Wami wrażeniami z tegorocznej selekcji tytułów wchodzących w skład Panoramy. Część z nich (dokładnie sześć) miałem niewątpliwą przyjemność obejrzeć, dlatego nie przedłużając, zaczynajmy.…

Read More
FILM Magazyn Relacja 

73. Berlinale: Moje wrażenia z Forum

W drugim artykule z cyklu Moje wrażenia podzielę się swoją, jak najbardziej subiektywną opinią o filmach mieszczących się w sekcji Forum tegorocznego Berlinale. Na wstępię zaznaczę, że nie obejrzałem ich wiele, bo zaledwie cztery. Od początku sekcja ta nie stanowiła dla mnie priorytetu. Na tle pozostałych ma się wrażenie, że jest ona najmniej dopracowana, miejscami przypominając bardziej plac zabaw lub piaskownicę, niż przestrzeń, w której można by śmiało zabrać niczym nieskrępowany głos. Zacznę od obrazu, który pozostawił mnie z najlepszymi wrażeniami po zakończonym seansie. Turecki Forms of forgetting to krótki,…

Read More
FILM Magazyn Recenzja Relacja 

SHE CAME TO ME – recenzja filmu otwarcia 73. Berlinale

Najnowszy film Rebecci Miller „She came to me” otworzył 73. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Komedia romantyczna o kompozytorze w kryzysie twórczym, nastoletniej miłości oraz uzależnieniu od romansu to zdecydowanie bardzo ciepły film, jakiego wydaje się potrzebowaliśmy na pierwszej, w pełni postpandemicznej odsłonie Berlinale. No właśnie, ale czy potrzebowaliśmy? Steven (Peter Dinklage) to kompozytor w średnim wieku, którego po ostatnim sukcesie na parę lat dopada blokada twórcza. Jego żona Patricia (Anne Hathaway) jest psychiatrką z manią czystości, co z miejsca brzmi, jak przepis na raczej toksyczny związek. Ich pełnoletni…

Read More
Książka Podsumowania / Topki 

RANKING NAJCIEKAWSZYCH KSIĄŻEK, JAKIE UDAŁO MI SIĘ PRZECZYTAĆ W ROKU 2020.

Podobnie jak w przypadku rankingu filmowego – lista ta jest czysto subiektywna i obejmuje przede wszystkim te książki, które najmocniej ze mną zostały po skończonej lekturze – nie te, które dostarczyły mi najwięcej przyjemności w czasie rzeczywistym, ani te, które uważam za „najlepsze” zgodnie z jakimiś przyjętymi z góry kryteriami. Warto nadmienić jeszcze jedynie, że – z oczywistych względów – w minionym roku czasu na czytanie miałem mnóstwo i cieszę się, że ten czas wykorzystałem. Szerszy wstęp uważam za zbędny, więc przechodzę od razu do zestawienia. 10. „ZAJEŹDZIMY KOBYŁĘ HISTORII.…

Read More
Książka Recenzja 

Byt określa nieświadomość. O „Pokorze” Szczepana Twardocha słów kilka.

„Life is a series of closing doors, isn’t it?” BoJackHorseman Dla każdego, kto regularnie czyta Szczepana Twardocha i czeka na jego kolejne powieści, równie interesujące może okazać się śledzenie go w mediach społecznościowych. Obok drogich samochodów, wyszukanych win i treningów boksu, można tam trafić również na liczne wypowiedzi pisarza na temat bieżącej sytuacji politycznej. Choć Twardoch, w swoim stylu, nie stroni w nich od jadowitej ironii, gardzić zdaje się realnie tylko jednym – samą pogardą. Zwłaszcza tą wobec obywateli gorzej sytuowanych w społecznej hierarchii: pogardą wielkomiejskich inteligentów wobec mieszkańców prowincji,…

Read More
Magazyn Muzyka 

“I may be paranoid, but not an Android” – omówienie konstrukcji albumu “OK Computer” Radiohead

Druga połowa lat 90 XX wieku. Świat pędzi do przodu, a odkryte kilka lat wcześniej technologie, intensywnie się rozwijają. Liczba użytkowników podłączonych do internetu gwałtownie rośnie. Udogodnienia, które niosła za sobą ogólnoświatowa komunikacja elektroniczna kuszą już nie tylko wielkie firmy, ale też  osoby prywatne. Dystans maleje, natłok bodźców rośnie. Radiohead po 4 latach koncertowania zawiesza trasę, zmienia producenta i studio. Lider zespołu – Thom Yorke, wyjątkowo odczuwa alienację w  “zbliżającym się do siebie” świecie. Nigel Godrich i Radiohead zamykają się w studio St. Catherine’s Court. Strach, niepewność i  obawy znajdują…

Read More
Archiwum Kalejdoskopu Magazyn Muzyka 

“Czołowe sam na świat” – recenzja nowego albumu Artura Rojka “Kundel”

Artur Rojek artystą wybitnym jest. Jego wielkość definiuje moim zdaniem szczerość, którą kieruje się w życiu artystycznym. Jego wkład, poprzez bycie dużą częścią Myslovitz, w polską muzykę lat 90 i zerowych jest nieoceniony. Szczera i odważna decyzja opuszczenia zespołu na rzecz solowej działalności i wydanie krążka “Składam się z ciągłych powtórzeń” potwierdziła jego dojrzałość muzyczną. Dodatkowo artysta, będąc dyrektorem artystycznym festiwalu OFF, od niespełna 15 lat pozwala odkrywać Polakom nowe alternatywne brzmienia. Solowy krążek z 2014 jest moim zdaniem najlepszą płytą dekady w polskiej muzyce popularnej. “Składam się… ” jest…

Read More
FILM Komiks Magazyn Podsumowania / Topki Seriale 

Watchmen zebrał w sobie wszystko, co najważniejsze w 2019 roku

Rok 2020 rozpoczęliśmy z hukiem, do polskich kin nareszcie dotarły Koty, a na twitterze dominuje hasztag związany z III Wojną Światową. Przez poprzednie dwanaście miesięcy też sporo się działo, a dla mnie wisienką na kinowo-serialowym torcie była adaptacja Watchmen w reinterpretacji Damona Lindelofa. Serial HBO pośrednio wyraża i komentuje mnóstwo przemian w popkulturze, i zdaje mi się, że w ogóle wpisuje się w nasz paranoiczny Zeitgeist. To taka soczewka, która skupiła w sobie tarcia i napięcia wewnątrz kina komercyjnego, jak i artystycznego tego roku. Postaram się pokazać, jak wiele motywów z…

Read More
Magazyn Muzyka Relacja Wrocław 

IV edycja Into The Abyss. Idzie nowe.

Wrocławski festiwal metalowy Into The Abyss z roku na rok nabiera tempa, udowadniając, że ciężka muzyka to nie dobro zarezerwowane dla wyselekcjonowanej grupy odbiorców. Zróżnicowany line-up i przyjazna atmosfera imprezy stanowiły świetne okoliczności, żeby poznać świat ekstremalnego metalu. 

Read More