20. MDAG – rekomendacja na każdy dzień!
Już w najbliższy piątek rozpocznie się 20. edycja Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.
Read MoreJuż w najbliższy piątek rozpocznie się 20. edycja Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.
Read MorePodobnie jak w przypadku rankingu filmowego – lista ta jest czysto subiektywna i obejmuje przede wszystkim te książki, które najmocniej ze mną zostały po skończonej lekturze – nie te, które dostarczyły mi najwięcej przyjemności w czasie rzeczywistym, ani te, które uważam za „najlepsze” zgodnie z jakimiś przyjętymi z góry kryteriami. Warto nadmienić jeszcze jedynie, że – z oczywistych względów – w minionym roku czasu na czytanie miałem mnóstwo i cieszę się, że ten czas wykorzystałem. Szerszy wstęp uważam za zbędny, więc przechodzę od razu do zestawienia. 10. „ZAJEŹDZIMY KOBYŁĘ HISTORII.…
Read MoreO ile zawsze byłem jednym z tych widzów, którzy wolą raczej zagłębiać się w klasykę niż chodzić na kolejne nowości, to rok 2020 zmusił niemal nas wszystkich do przyjęcia takiej strategii. Przez lwią część roku kina pozostawały zamknięte. Fakt, że filmów nie można było zobaczyć na wielkim ekranie nie uniemożliwił nam jednak korzystania z internetowych platform, które w ostatnim czasie przeżywają prawdziwy renesans. I z nich też korzystałem. Choć moje zainteresowanie kinem w końcówce liceum bardzo osłabło, nadmiar wolnego czasu jaki zrodził się wraz z lockdownem po prostu zmusił mnie…
Read MoreŚrodowisko artystyczne zawsze wydawało się oazą pewnej otwartości międzyludzkiej, chociaż jak każde inne mocno ucierpiało w pierwszej połowie XX wieku. Mówiąc o Queer Cinema, mamy zazwyczaj na myśli kino, które powstało na przełomie lat 80-tych i 90-tych i trwa do dzisiaj, coraz mocniej wchodząc w symbiozę z kinem popularnym. Ogromne sukcesy takich filmów jak Tajemnica Brokeback Mountain, Życie Adeli, Witaj w klubie, Moonlight, a przede wszystkim Tamte dni, tamte noce i zeszłoroczny Portret kobiety w ogniu zarówno pod kątem artystycznym, zdobywając uznanie wśród krytyków i zbierając laury na światowych festiwalach,…
Read MorePo zakończeniu II wojny światowej w Japonii doszło do jednej z największej rewolucji tamtejszego kina. W przeciągu dekady ocenzurowane parasolką sceny pocałunków zmieniły się w półtorej godzinne filmy erotyczne. Zmieniając konstytucję japońską, Amerykanie, w tamtym okresie kontrolujący tereny Japonii, nadali kształt współczesnemu kinu terenów okupowanych. W zamyśle Amerykanów, promowanie w filmach historii miłosnych i scen pocałunków miało doprowadzić do liberalizacji Japończyków. Jawne okazywanie sobie uczuć było równie ważne jak promocja wolnej dyskusji politycznej i pokojowej organizacji państwa w kwestii demokratyzacji kraju. Amerykanie przy pomocy kina chcieli zbudować nową demokratyczną świadomość…
Read MoreNetflix to oczywiście niezwykle rozbudowana platforma streamingowa specjalizująca się głównie w serialach. Jednak znaleźć można na niej mnóstwo dobrego kina, w tym sporo całkiem interesujących i zaskakujących polskich propozycji. Oto te najciekawsze i najmniej oczywiste, niekiedy poukrywane bardzo głęboko w katalogach Netflixa: Demon (reż. Marcin Wrona): https://www.netflix.com/title/80993340 Ostatni, fascynujący projekt przedwcześnie zmarłego Marcina Wrony, w którym udało mu się połączyć kino gatunkowe z celną refleksją o Polsce i Polakach, której nie powstydziłby się Wojciech Smarzowski. Intensywne, gęste kino, zagrane wybornie na każdym polu (Adam Woronowicz <3) Za niebieskimi drzwiami (reż.…
Read More23 filmy…jak dotąd. W 2020 miał być początkiem kolejnej fazy MCU, ale epidemia koronawirusa przeszkodziła w rozwoju tego filmowego zjawiska. Dlatego na dziś ostatnim filmem Marvel Cinematic Universe pozostaje Spider-Man: Daleko od domu. Czy znalazł się w mojej 5tce najlepszych filmów MCU? Sprawdźcie. 5. Iron Man (reż. Jon Favreau) Wielkie otwarcie uniwersum i idealne przypomnienie, że Robert Downey Jr. po terapii odwykowej jeszcze umie w aktorstwo. Podobnie jak Gwyneth Paltrow, z którą tworzy jedną z najbardziej gorących par ekranowych dekady. Villain nie jest tu perfekcyjny, choć Jeff Bridges się stara,…
Read MoreTo miał być normalny kwartał. Okazało się jednak, że musimy się uczyć żyć w nowej rzeczywistości związanej z koronawirusem, który zaatakował zdrowie ludzi, gospodarkę i…kina. Premiery odwołane lub przesunięte, niektóre filmy od razu wylądowały w internecie. Niemniej przez te 2 i pół miesiąca udało się polskim dystrybutorom wprowadzić do kin kilka interesujących propozycji. Oto te najlepsze, ale też te które rozczarowały. Najlepszy film: Małe kobietki / 1917 / Sala samobójców. Hejter Remis #1 – nie potrafię oddzielić od siebie rewelacyjnie współczesnego podejścia Grety Gerwig do Kobietek, wybitnego technicznie (ale też…
Read MoreOto moje, najdokładniejsze w polskim internecie oscarowe przewidywania 😀 Najlepszy film Le Mans ’66 Irlandczyk Jojo Rabbit Joker Małe kobietki Historia małżeńska 1917 Pewnego razu…w Hollywood Parasite Kto wygra? 1917, alt. Parasite Kto powinien wygrać? Parasite lub Irlandczyk Najlepsza aktorka Cynthia Erivo, Harriet Scarlett Johansson, Historia małżeńska Saoirse Ronan, Małe kobietki Charlize Theron, Gorący temat Renée Zellweger, Judy Kto wygra? Renee Zellweger – Judy, alt. nie ma Kto powinien wygrać? Scarlett Johansson – Historia małżeńska Najlepszy aktor Antonio Banderas, Ból i blask Leonardo DiCaprio, Pewnego razu…w Hollywood Adam Driver, Historia…
Read MoreRok 2020 rozpoczęliśmy z hukiem, do polskich kin nareszcie dotarły Koty, a na twitterze dominuje hasztag związany z III Wojną Światową. Przez poprzednie dwanaście miesięcy też sporo się działo, a dla mnie wisienką na kinowo-serialowym torcie była adaptacja Watchmen w reinterpretacji Damona Lindelofa. Serial HBO pośrednio wyraża i komentuje mnóstwo przemian w popkulturze, i zdaje mi się, że w ogóle wpisuje się w nasz paranoiczny Zeitgeist. To taka soczewka, która skupiła w sobie tarcia i napięcia wewnątrz kina komercyjnego, jak i artystycznego tego roku. Postaram się pokazać, jak wiele motywów z…
Read More