Poniżej, klasycznie już, znajdziecie znowu kilka polecajek filmów, które z różnych względów warto obejrzeć podczas festiwalu. Tym razem jednak podajemy Wam po jednej propozycji na każdy dzień. Mamy nadzieję, że znajdziecie wśród nich (a może już znaleźliście) coś ciekawego.
20.07 godz. 20:45
Bulion i inne namiętności
reż. Trần Anh Hùng
Smak namiętności. Tak mógłby brzmieć tytuł filmu, który w pasjonujący sposób prowadzi widza przez cuda francuskiej kuchni. Połączenie romansu i slow cinema, gdzie bohaterowie rozmawiają ze sobą nie przy użyciu słów, lecz wyrażają swe uczucia za pomocą smaków, aromatów i potraw.
21.07 godz. 18:45
Disco Boy
reż. Giacomo Abbruzzese
Absolutny hit i prawdziwe odkrycie Berlinale. Kino, które rozsadza, które eksploruje i które eksploduje. Wielowarstwowa opowieść wykraczająca poza życie i śmierć. Skąpana w elektryzującej sam szpik kostny muzyce Vitalica i perfekcyjna stylistycznie, za co też otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia.
*Uwaga: filmowi towarzyszyć będzie spotkanie z twórcami
22.07 godz. 16:30
Czerwone niebo
reż. Christian Petzold
Lek antynarcyzmowy – tak własnie najprościej można by opisać najnowszy film Petzolda. Mimo to, nie ma w nim goryczy, wypełnia go przede wszystkim zrozumienie i akceptacja. Nagrodzony Wielką Nagrodą Jury podczas Berlinale łączy w sobie żywioł młodości oraz mądrość płynącą z doświadczenia i przeżywania życia takim, jakim jest – tu i teraz.
23.07 godz. 18:45
La Chimera
reż. Alice Rohrwacher
Dla wszystkich miłośników realizmu magicznego i nie tylko La Chimera będzie idealnym wyborem. Najnowsze dzieło Rohrwacher, osadzone w latach 80., to kino uczuć i rozkoszonej zabawy, w której przede wszystkim liczy się fantazja.
24.07 godz. 19:00
Powoli
reż. Marija Kavtaradze
Zmysłowa i prowokacyjna love story, w której reżyserka eksploruje temat nowych modelów relacji międzyludzkich, namiętności, pasji, a także co ciekawe, idącej z nimi w parze aseksualności jednego z bohaterów. Film dostał nagrodę za najlepszą reżyserię na festiwalu w Sundance.
*Uwaga: filmowi towarzyszyć będzie spotkanie z twórcami
25.07 godz. 21:45
How to Have Sex
reż. Molly Manning Walker
Nagrodzony Un Certain Regard w Cannes film młodej, debiutującej brytyjskiej reżyserki to energetyczny koktajl łączący w sobie „gruby melanż”, coming-of-age i portert pokolenia Z. Jak okaże się w trakcie seansu – wraz z wielka wolnością i swobodą przychodzi ogromna presja. „Sex & fun”, ale czy aby na pewno idą ze sobą jeszcze w parze?
26.07 godz. 15:45
Showing Up
reż. Kelly Reichardt
Nowy film Reichardt, stworzony dla studia A24, przeszedł nieco bokiem. Na szczęście programerzy postanowili go odgrzebać i to właśnie dzięki nim dostaniemy przytulną historię o artystce, które żyje pod ciągłą presją, aby móc się spełniać, a jednocześnie spełnia się, przez co żyje pod ciągłą presją. Paradoks artysty, nieprawdaż?
27.07 godz. 19:30
Emigracja wewnętrzna
reż. Malene Choi
Nagrodzony FIPRESCI podczas Berlinale film Malene Choi zadaje pytanie „Co to znaczy być obcym?”. Opowiada historię Carla, urodzonego w Koreii Poł., lecz mieszkającego w Danii. Choć spędził w niej niemal całe życie, wciąż czuje się w tym kraju nie na miejscu.
*Uwaga: filmowi towarzyszyć będzie spotkanie z twórcami
28.07 godz. 21:45
Przejścia
reż. Ira Sachs
Kosmopolityczna, biseksualna love story przepełniona francuską namiętnością i amerykańskim rozgadaniem. Genialna obsada (Franz Rogowski, Ben Wishaw, Adèle Exarchopoulos) i rozpisane na wiele akordów studium współczesnych relacji, seksu, (nie)spełnienia.
29.07 godz. 15:30
Tótem
reż. Lila Avilés
Jak zmieścić w jednym dniu cały wszechświat? Na to pytanie odpowiedź zna tylko reżyserka, której subtelny i pełen czułości film dociera do najgłębszych zakamarków naszych serc. Wspaniała kreacja dziecięca na zawsze zapadnie Wam w pamięć, bo zagrana została iście wybornie.
30.07 godz. 19:00
W żółtym kokonie
reż. Phạm Thiên Ân
Nasze zestawienie domyka azjatycki, a ściślej wietnamski film kontemplacji, gdzie reżyser pod wyprawą bohatera w rodzinne strony ukrywa podróż w poszukiwaniu tajemnicy życia. Jest to kino wysmakowane wizualnie, nad którym unosi się duch Weerasethakula, Tarkowskiego, czy Mallicka. Pozycja obowiązkowa dla smakoszy orientu.
Zaprezentowanych powyżej 10 tytułów to jedynie sugestie dla tych, którzy nie do końca wiedzą, od czego zacząć na festiwalu. Pełny program Nowych Horyzontów znajdziecie pod tym LINKIEM. Gorąco polecamy spędzić z nim chwilę, bo można wyszperać w nim o wiele, wiele więcej filmowych łakoci.
Wielu pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami. Jeśli jesteście ciekawi którym, wówczas odsyłamy Was do naszego POSTA na facebooku, gdzie zebraliśmy wszystkich ogłoszonych gości.