Kategoria: kalejdoskop

  • Stasierski recenzuje książkę „Tajemnice Pałacu Prezydenckiego”

    Stasierski recenzuje książkę „Tajemnice Pałacu Prezydenckiego”

    W swojej pierwszej książce, współtwórczyni Stanu Wyjątkowego, znakomita dziennikarka polityczna Dominika Długosz, opowiada o kulisach administracji prezydenckich w Polsce od Lecha Wałęsy jako pierwszej głowy państwa wybranej w wyborach powszechnych, po kończącego właśnie swoją kadencję Andrzeja Dudę. Z „Tajemnic Pałacu Prezydenckiego” wyłania się zaskakujący obraz: każdy z dotychczasowych rezydentów pałacu…

  • Subiektywna selekcja najwspanialszych filmów o dojrzewaniu

    Subiektywna selekcja najwspanialszych filmów o dojrzewaniu

    Po obejrzeniu „Dojrzewania”, najnowszego hitu Netflixa, trudno dojść do siebie – tak bardzo niepokojącą wizję tego dla wielu najtrudniejszego okresu w rozwoju człowieka przedstawia ten serial. Przemoc w Internecie, brak umiejętności radzenia sobie z wynikającymi z niej konsekwencjami, które prowadzą do nomen omen przemocy w realnym życiu, social media i…

  • Rot: Harmony Korine. Twórca post-kina czy mistrz trollingu?

    Rot: Harmony Korine. Twórca post-kina czy mistrz trollingu?

    Z zafascynowaniem obserwuję ostatnie poczynania reżyserskie Harmony’ego Korine i czuję się nieco bezradny w interpretowaniu tego czym tak właściwie są „Aggro Dr1ft” oraz „Baby Invasion”. Oba projekty miały premierę na festiwalu w Wenecji i zbudziły skrajne reakcje – od zachwytów, że oto mamy zupełnie nowe otwarcie w kinie, po kompletną…

  • Mickey 17. Z dużej chmury mały deszcz

    Mickey 17. Z dużej chmury mały deszcz

    Wydawać by się mogło, że po oscarowym sukcesie „Parasite” kariera Bonga Joon-ho w Hollywood powinna wystrzelić. Niestety rzeczywistość szybko zweryfikowała i zamiast czerwonych dywanów zaserwowała koreańskiemu reżyserowi batalię z wielkim studiem o prawa do ostatecznej wersji filmu. Według doniesień „Mickey 17” był już gotowy od ponad roku, jednak Warner Bros.…

  • Berlinale 2025. Rot o sekcji Perspectives

    Berlinale 2025. Rot o sekcji Perspectives

    Jedną z pierwszych decyzji nowej dyrektorki festiwalu Berlinale Tricii Tuttle było usunięcie sekcji Encounters (wprowadzonej przez poprzedniego dyrektora Carlo Chatriana) i utworzenie w zamian specjalnego konkursu dla najciekawszych debiutów. Perspectives w swoim założeniu miała być platformą dla młodych twórców z całego świata, która stawiała przede wszystkim na szeroki wachlarz wrażliwości,…

  • Rot: Sezon nagród filmowych 2024/2025 jak w kalejdoskopie

    Rot: Sezon nagród filmowych 2024/2025 jak w kalejdoskopie

    Tegoroczny sezon dobiegł końca, oscarowy brokat zdążył opaść, a niektórzy eksperci już przewidują co się może wydarzyć w przyszłym roku. Ja natomiast chciałbym rozłożyć ten okres na czynniki pierwsze i postarać się znaleźć kluczowe punkty, które zadecydowały o ostatecznym sukcesie „Anory” Seana Bakera. Cofniemy się prawie rok, do festiwalu w…

  • Oscary 2025. Przewidywania zwycięzców

    Oscary 2025. Przewidywania zwycięzców

    Mateusz Rot: Z niedzieli na poniedziałek długo wyczekiwana gala rozdania Oscarów. Oficjalne zwieńczenie całego, długiego sezonu nagród filmowych i najważniejsza dla kinomanów noc w roku. Dzisiaj wraz z Maciejem Stasierskim przedstawimy dla Was nasze ostateczne przewidywania, które filmy i którzy aktorzy będą nagrodzeni upragnioną złotą statuetką. Zacznijmy od najważniejszego pytania…

  • Jankowska: „The Brutalist” to dzieło wyjątkowe

    Jankowska: „The Brutalist” to dzieło wyjątkowe

    Brutalizm, nurt architektoniczny rozwijający się od lat 50. XX wieku, charakteryzuje się surowością formy, eksponowaniem materiałów konstrukcyjnych, zwłaszcza surowego betonu, oraz monumentalnością struktur. Jednym zdaniem: brutalizm to najpiękniejsza manifestacja surowości, gdzie brzydota staje się sztuką. Jak ma się to do świata filmowego? Brady Corbet w swoim najnowszym filmie „The Brutalist”…