Kategoria: Felieton

  • Rot: Harmony Korine. Twórca post-kina czy mistrz trollingu?

    Rot: Harmony Korine. Twórca post-kina czy mistrz trollingu?

    Z zafascynowaniem obserwuję ostatnie poczynania reżyserskie Harmony’ego Korine i czuję się nieco bezradny w interpretowaniu tego czym tak właściwie są „Aggro Dr1ft” oraz „Baby Invasion”. Oba projekty miały premierę na festiwalu w Wenecji i zbudziły skrajne reakcje – od zachwytów, że oto mamy zupełnie nowe otwarcie w kinie, po kompletną…

  • Rot: Sezon nagród filmowych 2024/2025 jak w kalejdoskopie

    Rot: Sezon nagród filmowych 2024/2025 jak w kalejdoskopie

    Tegoroczny sezon dobiegł końca, oscarowy brokat zdążył opaść, a niektórzy eksperci już przewidują co się może wydarzyć w przyszłym roku. Ja natomiast chciałbym rozłożyć ten okres na czynniki pierwsze i postarać się znaleźć kluczowe punkty, które zadecydowały o ostatecznym sukcesie „Anory” Seana Bakera. Cofniemy się prawie rok, do festiwalu w…

  • Dusza w letargu. Światowy Dzień  Zdrowia   Psychicznego.

    Dusza w letargu. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

    “The mind is its own place, and in itself can make a heaven of hell, a hell of heaven…” John Milton Dziś 10 października – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Data ta zdaje się być nieprzypadkowa. To październik uchodzi bowiem za miesiąc, w którym najbardziej optymistyczna część roku dobiega końca. Słońce…

  • Konkurs Główny Octopus Film Festival okiem Łukasza Mikołajczyka

    Konkurs Główny Octopus Film Festival okiem Łukasza Mikołajczyka

    W tym roku cykl nowego kina gatunkowego na Octopus Film Festival rozrósł się do oficjalnego konkursu, którego zwycięzca miał otrzymać nagrodę w wysokości 2000 euro. W jego ramach wyświetlano 9 filmów, każdy pokazywany dwukrotnie w Hali C Amber expo. Wszystkie stały na całkiem wysokim poziomie technicznym, jednakże, jak za chwilę…

  • Octopus Film Festival 2020 – relacja Łukasza Mikołajczyka

    Octopus Film Festival 2020 – relacja Łukasza Mikołajczyka

    Chyba wszyscy zgodzimy się ze stwierdzeniem, że rok 2020 z każdym mijającym miesiącem staje się coraz bardziej tragiczny, a miejscami po prostu dziwny. Bo jak inaczej określić czas, gdy równocześnie mamy do czynienia z epidemią, masowymi protestami na całym świecie i kandydaturą Kanyego Westa na prezydenta stanów zjednoczonych? W tym…

  • Uchwycić istotę dobra. Wszystkie lekcje Alice Rohrwacher – analiza twórczości reżyserki.

    Uchwycić istotę dobra. Wszystkie lekcje Alice Rohrwacher – analiza twórczości reżyserki.

    Kino, podobnie jak każda inna gałąź sztuki, ma tę niezwykłą moc kształtowania wrażliwości człowieka, czasem nawet bez jego wiedzy. Biorąc pustą kliszę i wpuszczając na nią  przez obiektyw duszy wielobarwne promienie świetlne kina europejskiego ostatnich lat, uzyska się wyjątkowo ciekawą i zróżnicowaną mozaikę stylów oraz emocji. Brak jednej wiodącej ścieżki pozwala…

  • „Mobilność jest realnością” – o „Biegunach” kina w zderzeniu z książką Olgi Tokarczuk.

    „Mobilność jest realnością” – o „Biegunach” kina w zderzeniu z książką Olgi Tokarczuk.

    Moblinosc jest realnoscią Głosi tytuł jednego z najkrótszych i najważniejszych rozdziałów „Biegunów” Olgi Tokarczuk. Myśl głośno wybrzmiewająca z każdej strony lektury i element spajający konstelację rozrzuconcyh w czasie historii. „Flights” (Odloty, ucieczki) –  tytuł angielskiego przekładu, wskazuje na dynamizm o charakterze podróżnym, podczas gdy polska nazwa odnosi się do bardziej…

  • Kontrowersje wokół RuPaul’s Drag Race

    Kontrowersje wokół RuPaul’s Drag Race

    TW: Poniższy tekst zawiera niepokojące treści – przemoc seksualna, transfobia. Od lat RuPaul’s Drag Race utrzymuje się na listach najchętniej oglądanych programów typu reality show. Jego celem jest wyłonienie najlepszej drag queen, która mianowana zostanie tytułem „Next Drag Superstar” oraz oczywiście otrzyma nagrodę pieniężną i rozpoznawalność na arenie międzynarodowej. Najlepszą…