Mija niemal rok, odkąd organizatorzy projektu ESK postanowili przebudzić Wrocław. W styczniu pochody z czterech stron świata w rytualny sposób połączyły się na Rynku, by zainaugurować czas wyjątkowy – czas wzmożonej działalności, dowód na to, że jesteśmy godni zaszczytnego tytułu bycia Europejską Stolicą Kultury. Na podsumowania przyjdzie odpowiedni moment, wesele trwa nadal, nie myślmy o świcie, który przebudzi nas ponownie. Poniżej zamieszczamy przewodnik po tym, co warto zobaczyć w ramach pożegnania się z ESK w sobotę i niedzielę – czyli apogeum Weekendu Zamknięcia.
Hala Stulecia stanie sie areną dla najważniejszych wydarzeń tego weekendu. Widowisko Niebo zagości w niej aż trzykrotnie, by każdy szczęśliwy posiadacz darmowej wejściówki mógł uczestniczyć w wydarzeniu – jak zapowiadają organizatorzy – multimedialnym, gdzie niezwykła gra światła i dźwięku przeplatać się będzie z opowieścią o historii Wrocławia. Będzie ona alegorycznie przedstawiona za pomocą trzech pokoleń kobiet – każde z nich było świadkiem innego etapu rozwoju naszego miasta. Za muzyczne wrażenia podczas pokazu Nieba będą odpowiadać m.in. Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, absolwenci i studenci Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławi oraz członkowie The Jerusalem Academy’s Mendy Rodan Symphony Orchestra.
Sobotnie pokazy odbędą się o 14:30 oraz o 19:00 – obserwacja Nieba zajmie Wam najprawdopodobniej godzinę. Wstęp jest bezpłatny, a wejściówki można odbierać w wyznaczonych punktach. Więcej informacji: www.wrocław2016.pl
Jeżeli lubcie ciszę tam, gdzie być jej nie powinno, a także spektakularne liczby, nie oddalajcie się od Hali Stulecia, bowiem już w sobotę o 22:30 będzie miało w niej miejsce największe Silent Disco w Europie. Dyskoteka grać będzie dzięki kolektywowi N.O.S. (Nogaś. Obszańska. Szydłowska.).
Delfin już od dawna jest motywem memicznym, wykorzystywanym w internetowej sztuce wykorzystującej estetykę vaporwave czy też seapunk. Jednak nie tylko memy są teraz metodą komunikacji. Performance Bubble, Bubble , który będzie miał miejsce w sobotę o 20:00 w Galerii BWA Studio, będzie nawiązywał do sposobów porozumiewania się między tymi morskimi ssakami. Zaczniemy od postaw: szerokie spektrum dźwięków, gwizdy, piski, hałaśliwe wnurzanie się oraz bąbelki. Skończmy na karaoke z delfinem! Może chociaż uda się z nim zaśpiewać, skoro nawet NASA nie udało się nauczyć go angielskiego…
Europejskie Noce Literatury cieszyły się w tym roku we Wrocławiu dużą popularnością, dlatego nie dziwi mnie wykorzystanie ich konwencji również podczas Weekendu Zamknięcia.
Tym razem jednak Robert Więckiewicz, Małgorzata Foremniak oraz Arkadiusz Jakubik nie będą osamotnieni, bowiem w czytaniu wesprze ich sama publiczność. Hala Stulecia ugości w swoich przestrzeniach gigantyczne słuchowisko, w którym aktorzy przejmą rolę postaci z dramatów Mrożka, za to mieszkańcy Wrocławia – jako chór – będą komentować wydarzenia. Obiecano nam oprawę pełną dowcipu, ironii i dystansu . Jak będzie? Przekonajcie się sami w niedzielę o 16:00 w Hali Stulecia. Darmowe wejściówki są do odebrania w wyznaczonych punktach. Więcej informacji: www.wrocław2016.pl
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia – czas radości, a tym samym śpiewu. Zbyt odważnym byłoby przyznać, że kolędy odchodzą już do lamusa pod natłokiem zachodnich popowych szlagierów, lecz faktem jest, że częściej kolęd słuchamy niż śpiewamy. Parada kolędników ze Lwowa to wydarzenie nawiązujące do tradycji jasełek, tradycyjnych rytuałów chodzenia po domach ze słowami kolęd na ustach. Możecie do niej dołączyć w sobotę i niedzielę między 12:00 a 18:00 na Placu Gołębim w Rynku.
Pawilon Czterech Kopuł, Muzeum Narodowe, Dworzec Główny PKP, Centrum Historii Zajezdnia – to właśnie te miejsca, które podczas Weekendu Zamknięcia otworzą swoje podwoje dla zwiedzających w ramach Dni otwartych dla sztuki. Do 18.12 będziecie mieli okazję prześledzić fotograficzną historię Dworca Głównego na wystawie „Photography Never Dies” – od czarno-białych kopii po fotki z Instragrama. Muzeum Architektury zabierze nas za to do Lwowa – w ramach ekspozycji „Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, Architektura, Modernizm”. Z Centrum Historii Zajezdnia powrócimy do Wrocławia, by prześledzić jego dzieje podczas wystawy stałej „Wrocław 1945-2016”. Pawilon Czterech Kopuł pozwali nam na chwilę myśleć nieco bardziej abstrakcyjnie, a to dzięki wystawie, która zdobyła już spory rozgłos latem – chodzi o ,,Summer Rental”, dziełami z kolekcji Ericha Marxa, wśród których znajdują się m.in. prace Andego Warhola.
Organizatorzy Weekendu Zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury 2016 zaplanowali niemal 100 wydarzeń, które mają zapaść wrocławianom i turystom w pamięci. Jak wiadomo, najlepiej pamiętamy zazwyczaj to, co na początku i na końcu. Przeszłości zmienić nie możemy, możemy jednak zaplanować nadchodzące dwa dni. Jak nie z naszymi kalejdoskopowymi propozycjami, to z oficjalnym przewodnikiem ESK, który zawiera pełny wachlarz wydarzeń: www.wrocław.2016.pl