Festiwal Magazyn TOP 

17. festiwal 5 smaków: TOP 5 najciekawszych tytułów tegorocznej edycji

Przed Wami 5 najciekawszych propozycji tegorocznej edycji festiwalu filmów azjatyckich. Wszystkie filmy, które znalazły się w niniejszym zestawieniu będą dostępne online od 15. listopada do 3. grudnia na platformie 5 smaków. Za wyjątkiem Dragon Inn, który dostępny będzie wyłącznie podczas weekendów. Jeśli chcesz przejść do strony z danym filmem wystarczy, że klikniesz w link ukryty w jego tytule.

1. Witaj w piekle (reż. Lim Oh-jeong)

sekcja: Nowe Kino Azji

Kiedy dwóm szkolnym koleżankom Na-mi i Sun-woo nie wyjdzie podwójne samobójstwo postanawiają udać się do źródła swego cierpienia i je wyeliminować. Oznacza to zabicie ich prześladowczyni. Niestety, Chare Rin jakiś czas temu wyjechała do Seulu, gdzie dołączyła do głęboko religijnej wspólnoty. Czy coś tu brzmi podejrzliwie? Oh i to jak! Po dotarciu na miejsce dziewczyny zaczną odkrywać sekret skrywany przed zgrupowanie. Witaj w piekle stanowi ostrą i błyskotliwą, miejscami anarchistyczną satyrę na współczesną Koreę Południową.

Witaj w piekle

2. Światło nie zgaśnie nigdy (reż. Anastasia Tsang)

sekcja: Kobiece Oblicza Hongkongu

Bill, producent klasycznych neonów, umiera. Pozostawia za sobą niedokończone, ostatnie zlecenie. Pogrążona w smutku żona wespół z praktykantem postanawiają dokończyć to, co zaczął Bill. Czy uda im się odnowić ikoniczny szyld, który od lat rozświetlał miasto? Światło nie zgaśnie nigdy to nie tylko intymna oda do miłości, ale też subtelne spojrzenie na Hongkong, to też wreszcie hołd złożony rzemieślnikom pracującymi nad miejskimi neonami.

Światło nie zgaśnie nigdy

3. Dźalebi dla konia (reż. Anamika Haksar)

sekcja: Focus Indie

Bohaterka filmu jest dzielnica Delhi – Stare Delhi – pełna sprzeczności i kontrastów. Dawni uliczni złodzieje i opryszkowie muszą iść z duchem czasów, stają się przewodnikami turystów, a ich znajomość lokalnych realiów pozwala opowiadać o dzielnicy w sposób daleki od stereotypu. Dźalebi dla konia to film kalejdoskop, w którym możemy dostrzec elementy snów, poezji, dokumentu, legend, rzeczywistości która jest w ciągłym ruchu. Dla jednych może to być wyłącznie szkatułkowa opowieść opiewający złodziejski mit, dla innych będzie to antropologiczny zapis rozmów z mieszkańcami miasta.

Dźalebi dla konia

4. Millennium Mambo (reż. Hou Hsiao-hsien)

sekcja: Pokazy Specjalne

Vicky wspomina swoje życie sprzed 10 lat. Toksyczny związek, życie na granicy prawa, porzucenie szkoły. W impresyjnych, fluorescencyjnych kadrach reżyser opowiada o życiu młodych mieszkańców Tajpej, którzy ślizgając się przez życie, raczej nie myślą wiele o przyszłości. Vicky poszukując miłości w kolejnych związkach próbuje odnaleźć swoje miejsce w świecie. Millennium Mambo to przede wszystkim wyraz fascynacji młodością, jej specyficznym ujęciem i postrzeganiem świata.

Millenium Mambo

5. Dragon Inn (reż. King Hu)

sekcja: Retrospektywa King Hu

Cao Shaoqin doprowadza do egzekucji lojalnego ministra obrony Yu Qiana. Jego dzieci z kolei zostają skazane na wygnanie. Cao nie odpuszcza i wynajmuje prywatnego agenta, którego zadaniem jest likwidacja potomstwa Yu. Wszyscy spotkają się w przydrożnym zajeździe, tytularnym Dragon Inn, gdzie będą knuć i snuć kolejne intrygii. Film Dragon Inn to pierwsze z arcydzieł Kinga Hu, będącego mistrzem gatunku wuxia, które wyznaczyło nowy standard języka filmowego i choreografii sztuk walki.

Dragon Inn

Bonus: Goodbye, Dragon Inn (reż. Tsai Ming Liang)

sekcja: Pokazy Specjalne

W deszczową i ciemną noc kultowe, choć zapomniane kino w Tajpej rozjaśni swój ekran po raz ostatni. Działalność placówki zakończy pokaz legendarnego filmu Dragon Inn, podczas którego obecni będą aktorzy, w nim występujący. Wydaje się, że tą projekcją, piszą sobie własny testament. Goodbye, Dragon Inn to list miłosny do kina, to zaklęte w czasie wspomnienie. Podczas festiwalu będziemy mieli okazję obejrzeć film z odrestaurowanej kopii 4K.

Goodbye, Dragon Inn

Related posts

Leave a Comment