Magazyn Przegląd 

25. Kino na Granicy: propozycja na każdy dzień

Na pierwszy, sobotni, ogień poleca się Banger, czyli jeden z filmów, który w tym roku walczył o Czeskiego Lwa. Praski diler narkotykowy Alex staje przed szansą rozpoczęcia wymarzonej kariery rapera. W tym celu musi zdobyć sporo gotówki, po którą wyrusza w szaloną, nocną jazdę. Zapowiada się spora dawka adrenaliny. Prócz Bangera warto zwrócić uwagę m.in. na Szpinak czyni cuda, przedpremiorowy Życie w błocie się złoci, czy Najgorsze wiersze świata.

Banger / kadr z filmu

W niedzielę nie ma co odpinać pasów, bo z Bangera warto wskoczyć w sam wir Apokawixy. Najnowszy film Xawerego Żuławskiego to pierwszy polski akcyjniak z zombiakami. Slasherowa komedia zawierająca bardzo trafne komentarze dotyczące czasów (post)pandemicznych, a na dodatek przyprawiona traumami współczesnych nastolatków. Oprócz Apokawixy pozycjami wartymi polecania są Filip, Piargi lub najdroższa historyczna produkcja czeskiej kinematografii Jan Žižka.

Apokawixa / kadr z filmu

Święto Pracy to okazja do powtórki z czeskich mistrzów. Mały Otik to pozycja nie tylko klasyczna, ale już kultowa w kinofilskich kręgach. Film Jana Švankmajera, inspirowany czeską balladą, w bardzo niecodzienny sposób podchodzi do tematu macierzyństwa. Jeśli natomiast wolelibyście coś bardziej konwencjonalnego i trzymającego się rzeczywistości, wówczas zachęcam do wybrania się na Pisklaki, Arvéd bądź też granego niedawno w kinach laureata Czeskich Lwów Il Boemo.

Mały Otik / kadr z filmu

Dzień między świętami to dzień spod znaku Agnieszki Holland. Gdybym miał wskazać tytuł najbliższy memu sercu byłby to Olivier, Olivier. Z lekka baśniowa historia chłopca, który znika domu, by pojawić się w nim wiele lat później, jako włóczęga. Prócz Olivier, Olivier na na wtorkowej liście filmów znajdują się Plac Waszyngtona oraz Zabić księdza. Z kolei jeśli nie mieliście jeszcze okazji obejrzeć w kinach Chleba i soli, to w Cieszynie będziecie mieć okazję do nadrobienia zaległości.

Olivier, Olivier / kadr z filmu

W Święto Konstytucji wypada ostatni dzień 25. Kina na Granicy. Moja melancholijna dusza skłania mnie w takich chwilach do ckliwych wyborów, dlatego już teraz wiem, że swój pobyt w Cieszynie domknę niczym innym, jak Dobrym wojakiem Szwejkiem. Dawno temu, gdy miałem 9, może 10 lat mój ojciec przyniósł mi w prezencie film na DVD z wyprzedażowego koszyka. Był to właśnie Szwejk. Jego postać ujęła mnie wówczas nieskończonynymi pokładami prostodusznego optymizmu i dlatego do dziś każdy powtórny seans jest dla mnie niczym lekarstwo.

Dobry wojak Szwejk / kadr z filmu

Lista filmów wartych zobaczenia oczywiście nie kończy się na tych kilkunastu wskazanych przeze mnie wyżej. Program tegorocznej edycji Kina na Granicy jest tak boagaty i zróżnicowany, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Pamiętajcie, że wielu pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami. Lista gości jest długa i imponująca. Zerknijcie sami TUTAJ.

Related posts

Leave a Comment