Film Przegląd 

25. Kino na Granicy przed nami. Podsumowanie pierwszych wieści z Cieszyna.

W dniach 29.04.-03.05. w Cieszynie będzie mieć miejsce jubileuszowa 25. edycja przeglądu Kina na Granicy. Jak zawsze będzie to wspaniała okazja, aby nadrobić zaległości w polskiej i czeskiej kinematografii, a przy okazji z pewnością zobaczyć kilka tytułów premierowo. Organizatorzy szykują wiele niespodzianek, konsekwentnie odsłaniając przed nami kolejne punkty programu. Jak podkreśla autorka plakatu Iwona Cichy: Będzie magicznie i barwnie! Do wydarzenia zostały niecałe 2 miesiące, dlatego spieszymy do Was z podsumowaniem dotychczasowych wieści znad Olzy.

Do Cieszyna w tym roku zawita filmowy klan w osobach Agnieszki Holland, Magdaleny Łazarkiewicz, Laco Adamika oraz wielu innych artystów i artystek współpracujących z nimi na przestrzeni lat. Będzie to pierwsza tak obszerna retrospektywa ich twórczości. Wszyscy twórcy pojawią się osobiście, uczestnicząc w licznych panelach dyskusyjnych i spotkaniach z widzami. Wśród prezentowanych tytułów znajdą się m.in. Jazz Camping, Szczek, Gorzkie żniwa, Olivier, Olivier, Drugi Brzeg, Przez dotyk i wiele, wiele innych.

Młodsza i starsza siostra, czyli Magdalena Łazarkiewicz i Agnieszka Holland

Na koncercie otwarcia zagrają Antoni Komasa-Łazarkiewicz i Mary Komasa, a towarzyszyć im będzie orkiestra krakowska Sinfonietta Cracovia. W pierwszej części usłyszymy kompozycje filmowe pochodzące z takich dzieł jak Pokot, Szarlatan, czy Aida. W drugiej części Mary Komasa zaprezentuje orkiestrowe aranżacje swoich utworów (w tym przebojów Lost Me, Come, Degenerate Love). Dla fanów artystki szykuje się nie lada gratka, bowiem będzie to również okazja do usłyszenia najnowszego materiału pochodzącego z premierowego albumu wokalistki – Sister. Trzeba przyznać organizatorm, że już na tym etapie program robi wrażenie, a to jeszcze nie koniec!

Sinfonietta Cracovia

Kolejnym gościem retrospektyw będzie Jaroslav Hašek. Genialny autor przygód dobrego wojaka Szwejka, artysta odważny, wymykający się wszelkim normom, a przede wszystkim postać uznawana za portret czeskiej tożsamości. Prócz debat „szwejkowskich” w ramach retrospektywy zaprezentowane zostanie 7 filmów opartych na twórczości Czecha, w tym najstarszy z nich Opowieści Haška ze starej monarchii. Meldujemy posłusznie, że nie możemy doczekać się zdradzenia pozostałych tytułów.

Zapowiedź retrospektywy Jaroslava Haška

Już niebawem rozdane zostaną 30. Czeskie Lwy. Wśród nominowanych znalazły się 32 tytuły w tym Arvéd (12 nominacji), Il Boemo (11 nominacji) oraz BANGER (8 nominacji). Pierwszy z nich opowiada historię Jiřiego Arvéda Smíchovskiego – nazistowskiego kolaboranta, a przy tym zafascynowanego okultyzmem przedstawiciela starego praskiego rodu. Drugi film (czeski kandydat do Oscara) to kino biograficzne poświęcone słynnemu kompozytorowi Josefowi Myslivečkowi. Zamykający podium BANGER to zdecydowanie najbardziej szalona pozycja spośród tych trzech. Nakręcona w 15 dni przy użyciu smartfona skupia się na losach dilera narkotykowego Alexa i jego obsesji na punkcie zostania sławnym raperem. Jak zapowiadają organizatorzy, część tegorocznych nominowanych filmów będzie można zobaczyć podczas 25. Kina na Granicy. Pozostaje nam czekać na więcej szczegółów.

Arvéd (reż. Vojtěch Mašek)

Aktualnie dostępne są karnety 5-dniowe na cały czas trwania przeglądu w cenie 350 zł (II pula) oraz okresowe 3-dniowe w cenie 200 zł (I pula do 21.03.2023, potem cena wzrośnie do 250 zł). Jeśli jesteście zainteresowani, radzimy nie zwlekać, a po zakup akredytacji odsyłamy TU. W trakcie przeglądu dostępne będą również bilety na pojedyncze seanse. To idealna opcja dla tych, którzy Cieszyn chcieliby odwiedzić na jeden dzień. Jednak ostrzegamy, że jest to doświadczenie silnie uzależniające!

Kino na Granicy

Related posts

Leave a Comment