Film Magazyn 

Aktorstwo, głupcze! – najlepsze role filmowe 2016 roku

Są najważniejszymi „elementami” filmów, a przynajmniej tak się o nich mówi. Są na pierwszej linii strzału, jeśli film się nie udaje. Z drugiej strony zgarniają największe pochwały przy okazji sukcesu. Niełatwe jest życie aktorów, bo są uzależnieni od scenariusza, sprawności reżysera, kostiumu. Tak naprawdę jednak najwięcej zależy od ich umiejętności. Ci, o których przeczytacie poniżej tych umiejętności mają w nadmiarze – najlepsze role tego roku przed Wami.

Special Mentions: Jeff BridgesAż do piekła, Emory CohenBrooklyn, Jennifer Jason LeighAnomalisa, Lewis McDougalSiedem minut po północy

10. Dorota KolakZjednoczone Stany Miłości

Jedna z najbardziej odważnych kobiecych ról w kinie w ogólności – Kolak gra tutaj przecież nie tylko osobę innej orientacji seksualnej, ale nie boi się także scen pokazujących jej wiek i obnażających różne niedoskonałości jej ciała. Jednak ta rola to nie sama odwaga, ale też wielki kunszt.

9. Dave JohnsJa, Daniel Blake

Co za debiut w dramacie – Ken Loach wybrał tego stand-upera i po raz kolejny nie pomylił się. Johns dał popis aktorstwa, które nazwałbym instynktownym – jest to bowiem rola prawdziwa, oparta na realnych emocjach, a nie warsztacie. Dotyka!

8. Ralph FiennesNienasyceni

Co za szarża! Co za zabawa rolą. Fiennes jest najmocniejszym elementem genialnie skonstruowanego zespołu w tym seksowym, przeszytym gęstymi emocjami filmie.

7. Michael ShannonZwięrzęta nocy

Shannon jest psycholem, chyba najlepszym jakiego teraz ma Hollywood. Tutaj gra postać, która zaskakuje na każdym etapie jej rozwoju. Najbardziej jednak zaskakuje sam Shannon niespotykanymi u niego dotychczas pokładami charyzmy.

6. Amy AdamsNowy początek

Prawie najdoskonalsza kobieca rola tego roku – Adams po raz kolejny udowodniła, że jest jedną z najlepszych (najlepszą?) aktorek w Hollywood. Tutaj gra niezwykle inteligentną doktor lingwistyki. Gra subtelnie, ale jednocześnie jej rola przeszywa do głębi. Gdyby tylko Oscary posłuchały tym razem…

5. Idris ElbaKsięga dżungli

Wiecie kto jest najlepszym villainem w kinie 2016 roku? Animowany tygrys Shere-Khan! Dlaczego? Bo Idris Elba zrobił swoim głosem niesłychaną robotę. Powtórzę: głosem! Samym głosem osiągnął więcej niż inni antagoniści w tegorocznych filmach ciałem.

4. Adam DriverPaterson

To jest ten rodzaj aktorstwa, którego zwykle nie cenię – subtelne, mało ekspresyjne, oparte na prawdziwych uczuciach. A jednak tym razem dałem się ponieść klimatowi. Jarmusch i Driver zrozumieli, że bez siebie żyć nie mogą.

3. Andrzej SewerynOstatnia rodzina

Najbardziej nagradzana rola z tego filmu i jest to zrozumiałe, bo Seweryn zagrał rzeczywiście wspaniale, a przy okazji nieprawdopodobnie efektownie. Beksiński w jego wykonaniu to nie karykatura – to człowiek irytujący w swoich manieryzmach, ale jednak osobowość wspaniała. Podobnie trochę jak sam Seweryn, dla którego to chyba najlepsza rola w karierze.

2. Aleksandra KoniecznaOstatnia rodzina

Jednak w tym filmie była rola lepsza, być może dlatego, że dużo mniej spodziewana. Aleksandra Konieczna absolutnie oczarowała w roli tej „normalnej” Beksińskiej, Zofii która trzymała tę rodzinę w ryzach. Jest w tej kreacji jednocześnie godność i subtelność, ale też niesamowita energia.

A miejsce pierwsze zajmuje…

1. Jacob TremblayPokój

Ja nie wiem, czy to jeszcze aktorstwo, czy już życie. Jacob Tremblay, poza tym że okazał się niezwykle otwarty chłopcem, dał w „Pokoju” popis, którego żadne dziecko nie dało być może w całej historii światowego kina. To niebywała kreacja, wymykająca się schematom, prawdziwa, dotykająca inteligencją i charyzmą. Niebywałe!

I jeszcze wyróżnienie specjalne dla…

Beata FidoSmoleńsk

Tak troszeczkę dla żartu, ale nie mogłem tej roli odpuścić. Od czasu Hayden Christensena w nowej trylogii Gwiezdnych wojen nie było bowiem takiego antypopisu aktorskiego. Beata Fido wygrała konkurs na najgorszą rolę aktorską roku, a może i dekady. Co ciekawe, tą rolą wygrała także drugie życie w serialu telewizyjnym Komisarz Alex. Jak donoszą lepiej poinformowani, aktorzy z tego serialu dostosowali się do niej poziomem – wow!

Related posts

Leave a Comment