Film Magazyn 

Co oglądać podczas 19. edycji Nowych Horyzontów? – Pokazy na rynku i Klasyka kina

Klasyka kina

Niektóre pokazy z tej sekcji zapowiadają się wyśmienicie, gdyż mogą się stanowić jedną jedyną okazję do obejrzenia danego filmu na wielkim ekranie. Wybrałem z nich dwa.

Magnolia, reż. Paul Thomas Anderson

Jeden z najwybitniejszych filmów mistrza. Niektórzy powiedzieliby, że to jego opus magnum, choć co do tej oceny konsensusu brak. Niekontrowersyjne wydaje się z kolei twierdzenie, że Tom Cruise nigdy nie zagrał już lepszej roli niż właśnie tu. Niestety w czasie, kiedy obraz ten pojawiał się w polskich kinach, nie byłem jeszcze tak wielkim zwolennikiem X muzy – dlatego też nigdy nie widziałem Magnolii na wielkim ekranie. Czas nadrobić.

Szatańskie tango, reż. Bela Tarr

To nie będzie łatwy i przyjemny seans. To będą praktycznie trzy pokazy w ciągu niemalże 8 godzin projekcji – 450 minut powolnej, filmowej uczty mistrza Beli Tarra. Czy ktoś nie jest zainteresowany? Dla mnie to będzie największe filmowe wyzwanie w życiu i chcę je bardzo podjąć tu i teraz!

Reszta filmów klasyki kina w tym miejscu.


Pokazy na Rynku

19. edycja NH to powrót do pokazów na wrocławskim Rynku, czyli coś czego tak bardzo brakowało rok temu i coś, co bardzo pokochali mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska. Na rynku puszcza się filmy bardziej przystępne i często takie, które już od jakiegoś czasu są w polskich kinach lub zdążyły już z nich zniknąć. Co ciekawego w tym roku Wrocławianie obejrzą pod chmurką?

  1. Lato, reż. Kirił Serebrennikov czyli absolutnie jedno z największych odkryć zeszłorocznej edycji, wspaniała wariacja na temat biografii postaci (pop) kultury w bardzo oryginalnej konwencji musicalowej.
  2. Winni, reż. Grimur Hakonarson czyli jeden z najlepszych i jednocześnie najskromniejszych formalnie thrillerów minionego roku i blamaż Akademii Filmowej, że oskubała ten film z nominacji.
  3. Kanał czyli klasyka spod ręki mistrza Andrzeja Wajdy.
  4. Kafarnaum, reż. Nadine Labaki czyli najbardziej wzruszający, dotykający do żywego film zeszłego roku z wielkim aktorskim odkryciem w osobie Zaina Al Rafeey.

Pozostałe filmy z rynku znajdziecie w tym miejscu. 

Related posts

Leave a Comment