Film Magazyn Przegląd 

Long Story Short – online festiwal w DCFie!

Epidemia od dwóch miesięcy uniemożliwia nam wyjście do kina, ale to nie znaczy, że kina umarły. Już dziś rozpoczyna się internetowy festiwal filmów krótkometrażowych “Long story short” organizowany przez Dolnośląskie Centrum Filmowe. Z tej okazji przygotowaliśmy kilka propozycji filmów znajdujących się w programie.

“Acid rain”

Europa wschodnia, autostop, narkotyki. Film przedstawia podróż uciekającej z domu Młodej i dziwaka Chudego przez wyżarte kwaśnymi deszczami obszary. Pokazywana na wielu festiwalach (m.in. MFF Nowe Horyzonty i Transatlantyk) animacja Tomasza Popakula to przede wszystkim wizualne doświadczenie, mające znamiona narkotycznego transu. Tytułowy “kwas” może być rozumiany na więcej, niż jeden sposób.

“Okno z widokiem na ścianę”

Ukraińscy imigranci zarobkowi, Larysa i Borys, mieszkają w Szczecinie wraz ze swoim synkiem Mitią. Borys pracuje jako mim, a jego partnerka stara się o zatrudnienie w miejscowej filharmonii. Tragiczny wypadek sprawia jednak, że będą musieli przedefiniować swoje pomysły na przyszłość. Filmowy debiut artysty wizualnego Kobasa Laksy to kameralne i wrażliwe spojrzenie na sytuację imigrantów zza naszej wschodniej granicy.

“Ostatnia wieczerza”

Jezus i apostołowie w pociągowym przedziale. Równie stylowa co niejasna interpretacja “Ostatniej wieczerzy” oczarowuje charakterystyczną kreską i smyczkową muzyką. Znany z pełnometrażowego “Ederly” oraz wielu krótkometrażowych animacji Piotr Dumała nie idzie na kompromisy, ale jego wizja może się podobać.

W sumie podczas festiwalu zaprezentowane zostaną 92 filmy – wszystkie do obejrzenia na stronie: http://www.shortfestival.pl/ oraz na fanpejdżu Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Related posts

Leave a Comment