Pora się oderwać wraz z najlepszymi filmami non- fiction!

Dziś startuje 14. edycja Millennium Docs Against Gravity, czyli festiwalu, w ramach którego znów zostaną pokazane najciekawsze filmy non-fiction. Nie zabraknie też na nim wydarzeń towarzyszących – debat, warsztatów, tanecznych, pokazów wirtualnej rzeczywistości i spotkań filmoterapeutycznych.

Między 12 a 21 maja w Dolnośląskim Centrum Filmowym pod hasłem „Oderwij się!” będzie miało miejsce prawdziwe święto kina. Na otwarcie tego wydarzenia zostanie pokazany film „Nie jestem twoim murzynem” Raoula Pecka, opowiadający historię segregacji rasowej, prześladowań i walki o prawa Afroamerykanów w USA. Gościem wieczoru będzie jego producent – Rémi Grellety.

W 1979 roku afroamerykański powieściopisarz i eseista James Baldwin napisał list do swojego agenta literackiego, w którym przedstawił projekt, nad którym wówczas pracował – książkę „Remember This House”. Była to historia życia i następujących po sobie zabójstw trzech wybitnych osobowości amerykańskiego ruchu antyrasistowskiego, które na trwałe zmieniły społeczny i polityczny krajobraz USA: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga. Baldwin nie dokończył książki przed swoją śmiercią w 1987 roku. Pozostawił zaledwie trzydzieści stron, a spadkobiercy pisarza powierzyli rękopis reżyserowi Raoulowi Peckowi.

Zwiastun „Nie jestem twoim murzynem”: https://www.youtube.com/watch?v=zmCDw_-X5tw

W sobotę 13 maja o godz. 18.00 warto wybrać się na debatę zainspirowaną filmem Zacka Taylora „Kaseta. Dokumentalna składanka” – dyskusja. Spotkanie będzie dotyczyło starcia współczesnej kultury cyfrowej i nośników analogowych, które niby przestają mieć przez nią rację bytu, a jednak przeżywają nieoczekiwany renesans.

Kolejna debata, „Znajdujemy się w „Punkcie krytycznym”. Co dalej?!”, została zaplanowana po pokazie filmu „Punkt krytyczny. Energia OdNowa” (18 maja, godz. 18:00).W trakcie dyskusji jej uczestnicy będą się zastanawiać, dlaczego smog stanowi zmorę polskich miast i w jaki sposób skutecznie zmniejszyć poziom zanieczyszczenia powietrza.

 

Cykl debat zakończy się spotkaniem o bezwarunkowym dochodzie podstawowym, a pretekstem do niego stanie się film „Darmowy lancz” Christiana Toda (20 maja, godz. 16:00).  Holendrzy, Szwajcarzy i Finowie eksperymentują z pomysłem wypłaty mieszkańcom bezwarunkowego minimalnego wynagrodzenia.Czy idea gwarantowanego dochodu, niezależnego od statusu zatrudnienia i wykonywanej pracy, ma szanse na powszechne zastosowanie? Czy jest ona spokrewniona z takimi programami pomocy społecznej, jak np. polskie 500+?

Zwiastun filmu „Darmowy lancz”: https://www.youtube.com/watch?v=zGGe0bCmOuQ

W trakcie tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity nie zabraknie też nowości, np. sekcji Doc Dance. Zostaną na niej zaprezentowane filmy opowiadające o tańcu, którym będą towarzyszyć warsztaty taneczne. Po filmach „Bobbi Jene” (14 maja, godz. 16:00) i „Move! Taniec to życie” (18 maja, godz. 18:00) Aga Rybak i Dorota Kamecka z Festiwalu „Cyrkulacje” pomogą chętnym odnaleźć sposób na to, by codzienny ruch zamienić się w taniec. Ilość miejsc na te warsztaty jest ograniczona.

Zwiastun filmu „Move! Taniec to życie”: https://www.youtube.com/watch?v=2wJBAfJUiZo

Inną atrakcją będą projekcje filmów dokumentalnych w technologii VR (14 maja, godz. 11:00–17:00). W Piano Barze, na I piętrze DCF, rozstawionych zostanie 10 stanowisk do doświadczania filmów w wirtualnej rzeczywistości, umożliwiających podróż w 360°. Dzięki nim widzowie będą mogli dotrzeć w niedostępne miejsca, wcielić się w osoby, którymi nigdy nie byli i przeżyć stany, o które sami by się nie podejrzewali.

W programie festiwalu znalazły się także m.in. eksperymentalne warsztaty z pogranicza sztuki i nauki „Przesunięcie”, wystawa fotografii „Opowieści ciała” czy spotkanie z cyklu „Filmoterapia z Sensem”  oraz sekcja Akademia Dokumentalna OKI DOKI. To wydarzenia skierowane specjalnie do dzieci, których celem jest przybliżenie kina dokumentalnego najmłodszym odbiorcom i zachęta do „oderwania się” – także poza salą kinową.

Zapisy na trzydniowe warsztaty „Jak się robi DOKI” organizatorzy przyjmują pod adresem: hello@statekkultury.org, na warsztaty „Przyjacielskie Motanki” i „Łapacze Pomysłów” za pośrednictwem skrzynki: docs.wroclaw@gmail.com.

W zgłoszeniu należy podać imię, nazwisko i wiek dziecka oraz numer kontaktowy opiekuna.

Więcej informacji o wrocławskiej odsłonie Millennium Docs Against Gravity można znaleźć na stronie www.DocsAG.pl i na Facebooku: facebook.com/DocsAGWroclaw.

 

 

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *