Film 

Przedstawiamy kandydatów do Oscarów 2017 – kategorie techniczne cz. 2

Czas na drugą część oscarowych przewidywań w kategoriach technicznych. Tym razem piszę o tym, co widzimy na pierwszy rzut oka…fatałaszkach, butach, szminkach, budynkach, szafkach i żyrandolach. Zaczynajmy!

Silence
Milczenie

Najlepsza charakteryzacja

To jedyna kategoria, która posiada jedynie trzy miejsca do nominacji. Szczerze powiem, że nie wiem dlaczego tak rozporządzili członkowie Gildii charakteryzatorów, ale już od dawna tylko trzech szczęśliwców może cieszyć się z brania udziału w grze o statuetkę.

Faworyci do Oscara:

Milczenie – Tak naprawdę nie ma w tej kategorii jakiegoś większego faworyta, ale ze względu na tzw. oscarowy buzz i pozycję samego filmu, powinien on zdobyć nominację, a nawet pokusić się o coś więcej.

Star Trek: W nieznane – Przypomina mi bardzo charakteryzację ze Strażników Galaktyki, które zostały docenione nominacją 2 lata temu.

Fantastyczne zwierzęta i jak jest znaleźć – Cały czas to wielka niewiadoma, ale liczę na ciekawe użycie tradycyjnych metod charakteryzacji.

Kandydaci do nominacji:

Łotr Jeden – Po tej pozycji możemy spodziewać się wszystkiego. Liczę na wykorzystanie nie tylko CGI, ale również starych sprawdzonych metod.

Deadpool – Co by o tym nie mówić, to prawdziwa perełka wykorzystania charakteryzacji do oszpecenia głównego bohatera.

Czarne konie: Boska Florence, Doctor Strange, Legion samobójców

Fences
Fences

Najlepsze kostiumy

Wizualną wartość tworzą również wszelkiego rodzaju kostiumy. To dzięki nim możemy podziwiać piękne kreacje z epoki, czy rozkoszować się sukienkami księżniczek rodem z baśni. Przyznam się, że rok temu nie trafiłem w typowaniu właśnie w tej kategorii sądząc, że Akademii bardziej spodobają się budzące zachwyt kostiumy z Kopciuszka. Jednak członkowie postawili na przybrudzone piaskiem pustyni ubiory z Mad Maxa odrywając się tym samym od wszelkich oscarowych standardów. 

Faworyci do Oscara:

Milczenie – Kostiumy z XVII wieku idealnie pasują do nagrodzenia je statuetką. Opowiadanie detalami może być głównym atrybutem filmu, a ukazanie japońskiego ubioru z tamtych czasów może być dodatkową wartością. Najprawdopodobniej przypadnie do gustu Gildii kostiumologów.

La La Land – Drugi biegun – kolorowe sukienki w stylu lat 50-tych mogą być strzałem w dziesiątkę jeśli chodzi o gust Akademików. Dodatkowym atrybutem jest silna pozycja filmu we wszystkich zestawieniach.

Fences – Dramat, który może dużo zyskać na #OscarsSoWhite. Zwiastun jest fenomenalny! Rewelacyjna kreacja Denzela Washingtona (który odpowiedzialny jest także za reżyserię) jak i kostiumy, które przypominają ubrania niższej klasy społecznej USA z lat 50-tych.

Kandydaci do nominacji:

Jackie – Sukienki ikony mody Jacqueline Kennedy Onassis mogą powodować zachwyt i sentyment do stylu ubioru tamtych czasów.

Przyjaźń czy kochanie – To taki typ kostiumów, który najczęściej trafia do piątki nominowanych. Jednak głosujący mogą zapomnieć o tak niezależnym projekcie…

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć – Na zwiastunie kostiumy wyglądają rewelacyjnie. Głośna premiera może pomóc w uzyskaniu nominacji.

Czarne konie: Boska Florence, Śmietanka towarzyska, Sprzymierzeni, Rules Don’t Apply

maxresdefault
Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

Najlepsza scenografia

Co tu dużo pisać – otaczający świat wykreowany w filmie to główna zasługa scenografii. Niestety często w dobie CGI, klasyczna scenografia zastępowana jest green screen’em… Jednak istnieją twórcy, którzy nie zezwalają na zbyt silne ingerowanie efektami komputerowymi. To właśnie dzięki takim reżyserom możemy podziwiać prawdziwe efekty pracy ludzkich rąk.

Faworyci do Oscara:

Milczenie – Odtworzenie XVII wiecznych budowli może idealnie przypaść do gustu głosującym. Jak już wcześniej pisałem, Martin Scorsese najpewniej postawił na detale, więc scenografia będzie dopieszczona w najmniejszym szczególe.

La La Land – Najprawdopodobniej w tych dwóch kategoriach (kostiumy i scenografia) walka rozegra się pomiędzy Milczeniem, a La La Land. Kolorowe rekwizyty i wnętrza hollywoodzkiego studia może rozbić bank we wszelkiego rodzaju nagrodach. Stawiam, że La La Land zdominuje nagrody Gildii.

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć – Mówi się „gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta”. Być może będzie sytuacja, że dwóch faworytów pogodzi spin-off Harry’ego Pottera.

Kandydaci do nominacji:

Passengers – W zwiastunie to zdecydowanie najmocniejszy punkt całego filmu. Futurystyczne wnętrze statku kosmicznego powoduje efekt prawdziwego „wow”.

Jackie – Wierne odwzorowanie pomieszczeń Białego Domu oraz innych państwowych instytucji mogą zostać docenione przez Gildię.

Fences – #OscarsSoWhite może pomóc w zdobyciu nominacji także w tej kategorii.

Czarne konie: Nowy początek, Śmietanka towarzyska, Nocne życie

W następnym odcinku opowiem Wam o kategorii, w której mogliśmy mieć mocnego kandydata w tym roku. Niestety nie mamy, bo Polski Instytut Sztuki Filmowej wybrał inaczej. O czym mowa? Już niedługo się dowiecie.

Mateusz Rot

Related posts

Leave a Comment