Magazyn 

Relacja z Multiwidowiska NIEBO w ramach Weekendu Zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Weekend Zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury 2016 obfitował w ponad 100 wydarzeń. Jednym z nich było Multiwidowisko NIEBO W Hali Stulecia. Frekwencja podczas wydarzenia dopisała – publiczność wypełniła 10 tysięcy miejsc. Spektakl opowiedział historię miasta w XX wieku z perspektywy jego mieszkanek.

Zakończył się Weekend Zamknięcia, rozpoczął się czas podsumowań. Podczas gali  zakończenia ESK podano liczny, które świadczyłyby o sukcesie całorocznego programu ESK – w 2 tysiącach wydarzeń uczestniczyło 5,2 mln osób (od czerwca 2015), projekty ESK Wrocław 2016 współtworzyło 170 tysięcy ludzi, w tym 2000 wolontariuszy. Media wspominały o ESK ponad 100 000 razy , w tym w audycjach oraz  programów telewizyjnych. Europejska Stolica Kultury 100 razy prezentowała się także za granicą –  od Japonii i Korei Południowej, przez Kazachstan i Ukrainę po Hiszpanię.

Możemy nieśmiało myśleć o sukcesie frekwencyjnym i wizerunkowym, ale czy to jedyne korzyści? Organizatorzy mówią o tzw. efekcie ESK i chwalą się aktywnym uczestnictwem mieszkańców w wydarzeniach – współtworzeniu ESK i pokazywaniu, że we Wrocławiu kultura staje się ,,fenomenem społecznym”. Czy są to wnioski słuszne, okaże się po czasie, kiedy emocje i entuzjazm, często sztucznie napędzane nawet w samych wrocławianach, opadnie.

Relację z multiwidowiska NIEBO przeprowadziła Ida Górska, z Redakcji Kultury Radia Luz.

Related posts

Leave a Comment