Felieton Magazyn Recenzja 

„Odstraszy wszelkich „niedzielnych” graczy” – recenzja gry Terra Mystica

Nazwa: Terra Mystica

Wydawca:  Bard

Projektant: Jens Drogemuller, Helge Ostertag

Podczas rozgrywki wcielamy się w jedną z 14 ras, których celem jest kolonizacja i rozbudowa nowych ziem na planecie.

Wykonanie: Pierwszym, na co zwróciłem uwagę, jest wielkie pudełko i jego ciężar. Faktycznie, gra zawiera bardzo dużo drewnianych, kolorowych elementów. Po otwarciu widzimy dużą planszę w kolorowe hexy, karty ras i mnóstwo dodatkowych elementów wykorzystywanych w rozgrywce. Kolory grafik są stonowane, a kreska przyjemna. Nie ma przesadzonych baśniowych klimatów, ani mrocznych gotyckich kształtów.

Rozgrywka: Początkowo gra wydaje się skomplikowana, a dla wielu osób obszerna instrukcja może być odstraszająca. Jednak, jeśli umiejętnie się ją przeczyta, sama rozgrywka okazuje się intuicyjna i logiczna. By wygrać, należy rozwijać swoją rasę pod względem ekonomicznym, co bezpośrednio przekłada się na punkty zwycięstwa liczone pod koniec rozgrywki. Zdobywać je można na wiele sposobów,  stąd też ważne by w miarę możliwości optymalizować swój wybór akcji. Po prawdzie, jest tyle możliwości, że graczom ciągle brakuje surowców, by skorzystać z każdej. Regrywalność  (możliwość ponownego zagrania) jest duża, ze względu na indywidualność każdej z dostępnych ras, rozstawienie początkowe graczy oraz warunki startowe na planszy, które są losowane przed każdą rozgrywką. Gra trwa przy pełnym składzie 4-5 godzin i jest typową strategią ekonomiczną. Warto dodać, że każdy z uczestników planuje równolegle swoje ruchy, więc nie czekamy długo na swoją kolej. Nie nudzimy się, gdyż trzeba cały czas śledzić zmiany zachodzące na planszy. Na minus można dodać, że nie obserwuje się zbyt wielu negatywnych interakcji – skupiamy się tylko na tym, kto pierwszy wykona i zablokuje innym dostępne w danej turze akcje.

Podsumowanie: Gra jest długa i prawdopodobnie odstraszy wszelkich „niedzielnych” graczy, lecz dostarczy satysfakcji, każdemu, kto lubi kombinować. Nie jest trudna, lecz wymaga zapoznania się z instrukcją. Estetycznie zadowoli każdego, kto lubi zmieniające się kolorowe, przeważnie drewniane elementy dołączone do gry. Polecam dla fanów strategii, chętnych by alternatywnie spędzić wieczór przy dobrej grze planszowej.

grafika: www.rebel.pl

Related posts

Leave a Comment