Film Magazyn 

Co z tegorocznymi Oscarami? – analiza po BAFTA i nagrodach gildii

Druga faza sezonu nagród zakończona. Poznaliśmy już nominacje najważniejszych Amerykańskich Gildii Filmowych, które co roku mają największy wpływ na oscarową rozgrywkę. W tym artykule przedstawię analizę dwóch największych Gildii, czyli PGA (Gildia Producentów) i DGA (Gildia Reżyserów) oraz Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA).

BAFTA:

Patrząc na nominacje, zdecydowanym wygranym jest zwycięzca Złotej Palmy w Cannes Ja, Daniel Blake. Brytyjski film legendarnego młodego gniewnego Kena Loacha stał się czarnym koniem oscarowego wyścigu. Analizowałem sobie nominacje do Oscara ze wszystkich lat w XXI wieku i tylko 3 razy Brytyjczycy nie mieli swojego kandydata wśród nominowanych, a od czasu powiększenia ilości nominowanych tylko raz nie było brytyjskiego dzieła w kategorii najlepszy film. Jako że przedstawiciele UK to jakieś 15% Akademii, to mogą się umówić i dać Blake’owi  swoją „dziką kartę”. Duże wsparcie otrzymał także Nowy początek zdobywając aż 8 nominacji w tym te najważniejsze. Jeśli chodzi o wielką trójkę, to duży regres zaliczył Moonlight, który nie otrzymał nominacji dla najlepszego reżysera. La La Land i Manchester by the Sea wydają się największymi faworytami w tej chwili. Na duże brawa zasługują Zwierzęta nocy, które z siedmioma nominacjami, silnie zaznaczyły swoją obecność, a Aaron Taylor-Johnson, na którego mało kto stawiał oficjalnie wskoczył do gry o Oscara. BAFTY dużo nam powiedziały w kontekście aktorki pierwszoplanowej. Brak Isabelle Huppert (bez względu na regulamin) oznacza, że straciła ona szansę na Oscara. Tak jak już wcześniej przewidywałem walka rozegra się pomiędzy Emmą Stone, a Natalie Portman. Dodatkowo brak Denzela Washingtona oznacza, że Oscar dla aktora pierwszoplanowego najprawdopodobniej trafi do Caseya Afflecka (chociaż ewentualne zwycięstwo na SAG cały czas daje mu jakieś szanse)

Pełną listę nominowanych można zobaczyć pod tym linkiem: http://www.bafta.org/film/film-award-nominees-2017

Alfonso Cuaron odbiera PGA za „Grawitację” – 2014

PGA:

Gildia Producentów ma największy wpływ na kategorię najlepszy film. Jeśli chodzi o dokładne statystyki, to ponad 85% nominowanych filmów później zdobywa nominację do Oscara. W tym roku PGA bardzo dużo nam wyjaśniła. Przede wszystkim brak nowego filmu Martina Scorsese, diametralnie obniżył jego szanse. Nawet jestem skłonny powiedzieć, że jeśli Akademia w tym roku nominuje 8 filmów, jak to było w poprzednich latach, to 7 tytułów jest już znanych. Poza wielką trójką mamy jeszcze czterech mocnych kandydatów: Nowy początek, Aż do piekła, Przełęcz ocalonych i Lion. Droga do domu. Do ósemki najprawdopodobniej dołączy jeszcze Fences, jednak jak to bywało w innych latach to ósme miejsce jest nieco zagrożone. Akademia zwykle nominuje jeden film spoza PGA. Pytanie, kto może zdobyć „dziką kartę”? Może Martin powtórzy wyczyn Drzewa życia, które pomimo braku nominacji jakiejkolwiek Gildii otrzymało najważniejsze nominacje na Oscarach. Jeśli miałbym bawić się w procenty, to Milczenie ma jakieś 1-5% szans na nominację…

Alfonso Cuaron odbiera DGA za „Grawitację” – 2014

DGA:

Natomiast Gildia Reżyserów podała nam pewniaków, na których spokojnie można postawić swoje pieniądze. Jestem w 100% przekonany, że La La Land, Manchester by the Sea, Moonlight, Nowy początek i Lion. Droga do domu zdobędą nominację w kategorii najlepszy film, a najprawdopodobniej pierwsze cztery z tych pięciu tytułów otrzymają także nominację dla najlepszego reżysera. Co ciekawe dla każdego z tych reżyserów to była pierwsza nominacja DGA i byłaby pierwsze nominacja do Oscara za reżyserię. Najbardziej zszokowała mnie informacja o braku Scorsese, bo projekt życia takiego reżysera aż prosił się o nagrodzenie. Jak widać Milczenie nie spodobało się reżyserom i zamiast niego postanowili nagrodzić debiutującego Gartha Davisa, który otrzymał aż dwie nominacje DGA (także za najlepszy debiut). Jednak na Oscarach walka o piąte miejsce powinien rozegrać się pomiędzy Melem Gibsonem, Tomem Fordem, Davidem Mackenzine i właśnie Martinem Scorsese. Chyba, że Davis powtórzy wyczyn nieznanego wcześniej Mortena Tylduma, który niespodziewanie został nominowany za Grę tajemnic.

Na podstawie wszystkich Gildii oto moje przewidywania w kategorii najlepszy film:

1. La La Land 

2. Manchester by the Sea

3. Moonlight

4. Arrival

5. Lion

6. Hell or High Water

7. Hacksaw Ridge

8. Fences

Nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone 24 stycznia, a jeszcze przed nimi zapraszam na zapoznanie się z moimi ostatecznymi przewidywaniami w każdej kategorii w formie listy opublikowane na parę dni przed nominacjami. 

Related posts

Leave a Comment