Film Magazyn Netflix Przegląd 

Najciekawsze polskie filmy na Netflixie

Netflix to oczywiście niezwykle rozbudowana platforma streamingowa specjalizująca się głównie w serialach. Jednak znaleźć można na niej mnóstwo dobrego kina, w tym sporo całkiem interesujących i zaskakujących polskich propozycji. Oto te najciekawsze i najmniej oczywiste, niekiedy poukrywane bardzo głęboko w katalogach Netflixa:

Demon (reż. Marcin Wrona): https://www.netflix.com/title/80993340

Ostatni, fascynujący projekt przedwcześnie zmarłego Marcina Wrony, w którym udało mu się połączyć kino gatunkowe z celną refleksją o Polsce i Polakach, której nie powstydziłby się Wojciech Smarzowski. Intensywne, gęste kino, zagrane wybornie na każdym polu (Adam Woronowicz <3)

Za niebieskimi drzwiami (reż. Mariusz Palej): https://www.netflix.com/title/81229380

Dowód na to, że w Polsce da się zrobić kreatywne, wizualnie chwilami powalające kino dla dzieci, pozostając przy tym niezależnym i wiarygodnym w swojej wizji. Tego właśnie dokonał Mariusz Palej brawurowo adaptując książkę Marcina Szczygielskiego.

Papusza (reż. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze): https://www.netflix.com/title/81078812

Ostatni pełnoprawny projekt wspaniałego małżeństwa reżyserów (Ptaki śpiewają w Kigali Joanna kończyła się już samotnie) – wielki hołd kulturze romskiej, kino wizualnie mistrzowskie, w którym czuć miłość Krauze do Papuszy. 

Tato (reż. Maciej Ślesicki): https://www.netflix.com/title/60024879

Jeden z najwybitniejszych filmów lat 90. i najlepsza kreacja w karierze Bogusława Lindy – co za kino! Szokująca, przeszywająca wizja walki o dziecko, rozpisana na wyborne role, w tym zaskakujący casting Teresy Lipowskiej jako szwarccharaktera. 

Erratum (reż. Marek Lechki): https://www.netflix.com/title/81229396

Spotkanie ojca i syna doprowadzi do catharsis, a spotkanie aktorów w wyśmienitej formie – Tomasza Kota i Ryszard Kotysa – to recepta na znakomite, intymne, małe wielkie kino.

Wszystkie nieprzespane noce (reż. Michał Marczak): https://www.netflix.com/title/80097515

Niezwykle efektowne, jakże prawdziwe, rewelacyjne spojrzenie na wkurzające, nieakceptowalne bananowe dzieci, które wciąga jak najlepsze kino akcji. Ta muzyka, te kolory! Michał Marczak wie o czym mówi – mówi kontrowersyjnie, ale mówi tak celnie, że nie sposób przejść obok tego obojętnie. 

Mowa Ptaków (reż. Xawery Żuławski): https://www.netflix.com/title/81166286

Najbardziej emocjonalne, szczerze, poruszające wyznanie miłości do własnego ojca-reżysera, opakowane bardzo pretensjonalny, przeszarżowany bełkot o polityce, współczesnej Polsce i nacjonalizmie. Jak to na mnie działa? Nie wiem. Ale działa – Fabijański niesłychany!

Ucieczka z kina „Wolność” (reż. Wojciech Marczewski): https://www.netflix.com/title/81168345

Janusz Gajos jest tutaj bodaj najlepszy w życiu – wystarczy za rekomendację!

Imagine (reż. Andrzej Jakimowski): https://www.netflix.com/title/70261027

Andrzej Jakimowski jak zwykle mądrze, emocjonująco i na granicy realizmu i magii – wspaniała robota 🙂

Related posts

Leave a Comment