May December to angielskie powiedzenie oznaczające związek młodej osoby z osobą znacznie od niej starszą. To także tytuł najnowszego filmu Todda Haynesa dystrybuowanego w Polsce pt. Obsesja. Scenariusz, nominowany do Oscara, napisała Samy Burch. Przed kamerą wystąpili Natalie Portman, Julianne Moore i Charles Melton. Film opowiada o relacji Gracie z…
Kategoria: Netflix
Epokowy galimatias – recenzja serialu Ciała
W dostępnym na serwisie Netflix serialu Ciała różni detektywi w kilku liniach czasowych ścierają się z problemem tajemniczych nagich ciał, które pojawiły się ni stąd ni zowąd w pewnej zabłoconej brytyjskiej alejce. Czy łatwo nadążyć za czterema historiami jednocześnie, a przede wszystkim – czy warto podjąć próbę? Cztery, na równi…
Roboty i moralność – recenzja serialu Pluto
Jak wyglądałby świat, gdyby ludzie i roboty żyli w nim wspólnie? Czy robotom należą się takie same prawa jak ludziom, czy też nie powinny ich obowiązywać, bo są zaledwie ‘kupą złomu’? Czy robot może użyć przemocy wobec człowieka – przestępcy? Czy maszyna może mieć emocje? Te i pochodne dylematy mamy…
Kontrowersje wokół RuPaul’s Drag Race
TW: Poniższy tekst zawiera niepokojące treści – przemoc seksualna, transfobia. Od lat RuPaul’s Drag Race utrzymuje się na listach najchętniej oglądanych programów typu reality show. Jego celem jest wyłonienie najlepszej drag queen, która mianowana zostanie tytułem „Next Drag Superstar” oraz oczywiście otrzyma nagrodę pieniężną i rozpoznawalność na arenie międzynarodowej. Najlepszą…
„Eurovision Song Contest: Historia zespołu Fire Saga”: Festiwal Pozytywnego Kiczu
Żona Willa Ferrella jest jednym z powodów powstania tego filmu, który stanowiłby idealny list miłosny aktora do Eurowizji. Stanowiłby, gdyby Ferrell nie chciał koniecznie zrobić z niego komedii i nie musiał obsadzać siebie w roli głównej. Nie można odmówić Ferrellowi tej miłości – on chyba naprawdę wkręcił się w temat…
Braci się nie traci – „Da 5 Bloods” Spike’a Lee
W ciekawy sposób dwie kulturowe premiery mieszają się ostatnio z rzeczywistością, korespondując ze sobą w nietypowych zbiegach okoliczności. Run the Jewels powróciło ze swoją muzyką protestu w nowym albumie RTJ4 akurat, gdy niepokoje w Stanach Zjednoczonych przybierały na skali. Podobnie Spike Lee, który 31 lat temu w Rób właściwą rzecz…
„Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”. Tak mogłyby wyglądać filmy Patryka Vegi
Gdyby Patryk Vega miał obok siebie dobrego operatora, montażystę z łbem na karku i kogoś, kto podpowiedziałby mu, które części jego kuriozalnych scenariuszy powinny trafić do śmieci, to kręciłby takie filmy jak Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa. Żeby jednak nie było tak różowo – film Macieja Kawulskiego ma swoje problemy,…
„W głębi lasu” dziś nie zaśnie nikt
Nowa produkcja Netflixa, na podstawie prozy Harlana Cobena, to na pewno najlepszy polski serial z tej stajni, jeśli nie w ogóle najlepsza propozycja tzw. seriali premium. Oglądamy tutaj właściwie dwie historie jednego bohatera, Pawła – w jednej jest on licealistą, którego poznajemy na obozie, gdzie jest opiekunem. Obóz kończy się…
„Gołąbeczki”: Tak wiele zależy od chemii…
…szczególnie w komedii. Gdyby pomiędzy Issą Rae i Kumailem Nandjianim jej nie było, nowa propozycja Netflixa Gołąbeczki byłaby zapewne sporą porażką. Szczególnie, że scenariusz, który dostali do pracy nie należał raczej do tych…mniej sztampowych. W sumie trudno tutaj w ogóle mówić o scenariuszu – mamy co prawda niby historię kryminalną,…
„Zatrzyj ślady”: W lesie dziś zaśnie ktoś
Tak właśnie chciałby żyć bohater grany przez znakomitego Bena Fostera – jako weteran wojenny, mający ewidentny problem z powrotem do normalności, szuka swojej alternatywnej drogi, która pozwoli mu na adaptację do nowych/starych warunków. Problem w tym, że ma on nieletnią córkę, która niejako zmuszona jest do pozostawania z nim, a…
„Córka Boga”: Szumowska wyjeżdża zagranicę…
…i niewiele dobrego z tego wynika. The Other Lamb lub Córka Boga to jej najnowsza produkcja, pierwsza nakręcona w języku angielskim. Czy otworzy jej drogę do większych projektów poza Polską? Być może paradoksalnie tak, bo wydaje się, że ten bezpieczny, a przez to nudny film, który podoba się krytykom za…
Bollywood nie takie kolorowe – recenzja filmu Pink
Bollywood niemal każdemu kojarzy się estetyką nadmiaru; tańcem, śpiewem, intensywnymi kolorami i romantycznymi scenami w deszczu. „Czasem słońce, czasem deszcz” przeszło do historii jako reprezentatywny film bollywoodzki charakteryzujący indyjską kinematografię. Od niego w Polsce rozpoczął się trend i jakakolwiek popularność tego typu produkcji. Wpłynęło to na pierwsze doświadczenia kinowe młodych…
„Kalifat”: Fanatyzm skleja powieki
Mimika jest rodzajem odrębnego środka komunikacji. Napięcie poszczególnych mięśni na twarzy zazwyczaj u każdego znaczy to samo. Kiedy oglądam filmy najczęściej łączę człowieka z jego ciałem, traktuję jako całość. Co zrobić kiedy kino opiera się na portretowych ujęciach, a bohaterowie w połowie scen noszą hidżab? Wtedy odkryłam, że oczy mają…
„The Eddy” czyli jak nie zaczynać wielkiej kariery
W kontekście nowego serialu Netflixa, jedna rzecz wydaje mi się niemożliwa do zakwestionowania: Damian Chazelle, bez wątpienia najbardziej ekscytujący reżyser młodego pokolenia na świecie, i jego scenarzysta Jack Thorne mieli pomysł na opowiedzenie historii bohemy artystycznej Paryża. Szkoda, że potem spotkali się z mocodawcami, którym ta idea nie podeszła. Wyobrażam…
„Czas łowów” – hype bestie z karabinami
W „Czasie łowów” widać, że reżyser jest członkiem kościoła pod wezwaniem stylówy Michaela Manna i Waltera Hilla. Pietyzm, z jakim Sung-hyun Yoon organizuje choreografię licznych rozpierduch przywołuje wspomnienia najlepszego kina akcji, opartego nie tylko na pościgach i głośnym pif-paf, ale także właśnie na grze formą i komponowaniu estetycznych kadrów. Dlatego…